سیامک قربانی پور یکشنبه 11 تیر 1396 09:14 ب.ظ نظرات ()

1. کسب و کار به کسب و کار (B2B)


وب سایت تحت مدل کسب و کار B2B، محصول خود را ابتدا به یک خریدار واسط می فروشد و سپس این خریدار محصول را به مشتری نهایی می رساند. به عنوان مثال، یک عمده فروش،  سفارشی به وب سایت شرکت می دهد و پس از دریافت کالا، محصول نهایی را به مشتری نهایی می فروشد. مشتری نهائی در این مدل یک خرده فروش است.

2. کسب و کار به مصرف کننده (B2C)


وب سایت تحت مدل کسب و کار B2C محصول خود را به طور مستقیم به مشتری می فروشد. یک مشتری می تواند محصولات موجود در وب سایت شرکت تجارتی را مشاهده کندمحصول یا محصولات مورد نظر خود را انتخاب کند و همانجا سفارش دهد. وبسایت از طریق ایمیلی که به شرکت کسب و کار ارسال می کند آن را در جریان سفارش مشتری قرار داده  و بدین ترتیب محصول / کالا به آدرس ارائه شده توسط مشتری ارسال می شود.


3. مصرف کننده به مصرف کننده (C2C)


در وب سایت تحت مدل کسب و کار C2C مصرف کننده می تواند به فروش دارایی های خود مانند املاک مسکونی، اتومبیل، موتور سیکلت و غیره و یا اجاره یک اتاق با انتشار اطلاعات خود در وب سایت اقدام نماید. وب سایت مورد نظر در اینجا نقش واسطه یا دلال را دارد و کارمزد واسطه گری از فروشندگان و خریدارن دریافت کرده و یا از طریق تبلیغات سایت کسب درآمد می نماید.


4. مصرف کننده - به - کسب و کار (C2B)


در این مدل مصرف کنندگان در پی وبسایت هایی هستند که شرکتهای مختلف کسب و کار برای یک سرویس های خاص ارائه می دهند. مصرف کننده برآورد می کند که او می خواهد برای یک سرویس خاص هزینه کند. به عنوان مثال، ممکن است سرویس مقایسه نرخ بهره وام شخصی / وام خودرو که توسط بانک های مختلف از طریق وب سایت ارائه می شود نمونه ای از اینگونه سرویس ها باشد. پس از ارائه هزینه برآورد این سرویس توسط شرکت کسب و کار به مصرف کننده او نیز برآورد می کند که آیا با پرداخت این هزینه برای این سرویس خاص موافق است و در صورت تمایل شرکت مربوطه نیازهای مصرف کننده را در بودجه مشخص شده برآورد کرده و خدمات خود را ارائه می دهد.

5. کسب و کار به دولت (B2G)


مدل B2G نوعی مدل B2B است. این وبسایت ها توسط دولت برای تجارت و تبادل اطلاعات با سازمان های مختلف تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. چنین وب سایت هایی ابتدا توسط دولت تایید شده و سپس صاحبان این وبسایت ها  برای شروع کسب و کار  فرم های درخواست خود را به دولت ارائه می دهند.

6.دولت به کسب و کار (G2B)

دولت با استفاده از وب سایت های مدل B2G به ایجاد سازمان های تجاری می پردازد. چنین وب سایت هایی مزایده ها و مناقصه های دولتی و درخواست های ارسالی درباره این موارد را پشتیبانی می کنند.

7. دولت به شهروند (G2C)

دولت با استفاده از وب سایت های مدل G2C به طور کلی شهروندان را به کار می گیرد. چنین وب سایت هایی از مزایده وسایل نقلیه، ماشین آلات و یا سایر مواد دیگر حمایت می کنند. چنین وب سایت هایی همچنین خدماتی مانند ثبت نام برای تولد، ازدواج یا گواهی های مرگ ارائه می دهند. اهداف اصلی وب سایت G2C برای کاهش زمان متوسط برای پاسخگویی به درخواست های مردم برای خدمات گوناگون دولتی است.

https://www.tutorialspoint.com/e_commerce/e_commerce_business_models.htm