بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال است که به صورت دیجیتال ایجاد و نگهداری می شود. هیچ کس آن را کنترل نمی کند. آنها مانند دلار و یورو چاپ نمی شوند و توسط خود مردم تولید می شوند و به طور فزاینده کسب و کار تجارت الکترونیک را در سراسر جهان در اختیار گرفته اند. این اولین نمونه از یک نوع رو به رشد از پول شناخته شده به عنوان cryptocurrency است.
Bitcoin می تواند برای خرید و فروش در دنیای تجارت الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد. به این معنا، بیت کوین مانند دلارهای معمولی، یورو یا ین است که به صورت دیجیتال نیز معامله می شوند. با این حال، مهمترین مشخصه بیت کوین و چیزی که آن را با پول متعارف متمایز می کند این است که بیت کوین غیر متمرکز است. هیچ موسسه یا بانکی برای کنترل شبکه بیت کوین وجود ندارد.
برای نخستین بار یک توسعه دهنده نرم افزار به نام Satoshi Nakamoto پیشنهاد بیت کوین، که یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات ریاضی بود را ارائه داد. ایده این بود که یک ارز را مستقل از هر مقام یا مؤسسه مرکزی تهیه کند که با هزینه بسیار کمی قابل انتقال الکترونیکی باشد. بیت کوین توسط جامعه ای از افراد که هر کسی می تواند به آن بپیوندد به صورت دیجیتالی ایجاد می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین و اطلاع از سایت های معتبر خرید و فروش و قوانین جهانی کاربرد آن به آدرس زیر مراجعه نمائید:

http://www.coindesk.com/information/what-is-bitcoin